Ref.: 869548 10
Polyethylene sump tray – asecos for 1 IBC/KTC pedestal
sump capacity 1000 l, with polyethylene grate
Type of grate
Ref.: 869548 10
Polyethylene sump tray – asecos for 1 IBC/KTC pedestal
sump capacity 1000 l, with polyethylene grate

sump capacity 1000 l, with polyethylene grate
Type of grate
New
on request
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?on request
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Safe storage and filling of liquids hazardous to water in IBC/KTC
- With zinc plated steel or polyethylene grates for easy, safe placement of IBCs/KTCs
- High chemical resistance to many oils, acids, alkalis etc.
- Integrated forklift pockets – can be moved with a pallet truck and stacker
- With declaration of conformity (ÜHP) and general building authority approval from the DIBt, Berlin
Safe storage and filling of aggressive and water-polluting liquids of GHS categories 1–4 in tank pedestals IBC/KTC.
max. load 2000 kg per parking space.
Explanation:
KTC: Cubic tank pedestal
IBC: Intermediate bulk pedestal (= large packaging)
max. load 2000 kg per parking space.
Explanation:
KTC: Cubic tank pedestal
IBC: Intermediate bulk pedestal (= large packaging)
Technical data
| Sump capacity | 1000 l |
|---|---|
| Length | 1660 mm |
| Width | 1280 mm |
| Material | polyethylene |
| Colour | blue |
| 1000 l container capacity | 1 pcs. |
| Max. load | 2000 kg |
| Test symbol | with general certification from the DIBt (German Institute for Construction Technology) Berlin |
| For media | water hazardous dangerous goods chemicals, acids and alkalis oils |
| Hazard class | for corrosive and water hazardous liquids in accordance with GHS |
| Certification | with |
| Product type | 1000 l sump trays |
| Supplied | assembled |
| Type of grate | with PE grate |
| Height | 895 mm |
| Weight | 141 kg |
New
on request
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?