Ref.: 569394 10
Big bag pallet – ratioform LxW 1200 x 1200 mm
max. load 1500 kg
max. load 1500 kg
309,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Only 3 available
Availability: 3-4 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?309,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Efficient storage and transport of big bags (950 x 950 mm)
- Locking plates not included in delivery
- Up to 4 units can be stacked, 2 units can be handled by forklift truck
- Little space required for storage or transport without the big bag
Suitable for big bag dimensions from W 850 – 1000 mm x L 850 – 1000 mm, height up to 2300 mm depending on the locking head stand (see accessories).
Spring stands available on request. You can also find matching big bags online.
Locking plates not included in delivery. Can be ordered in 3 sizes.
Technical data
| Material | polypropylene |
|---|---|
| Length | 1200 mm |
| Width | 1200 mm |
| Height | 31 mm |
| Colour | black orange |
| Max. load static | 1500 kg |
| Weight | 50 kg |
| Forklift access height | 100 mm |
| Forklift access width short side | 640 mm |
| Forklift access width long side | 640 mm |
| Temperature resistance | –10 °C to +40 °C |
| Product type | big bag pallets |
| Supplied | assembled |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
309,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Only 3 available
Availability: 3-4 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?




