Ref.: 538257 10
Flat steel pallet – Heson LxW 1000 x 800 mm, max. load 2000 kg
mouse grey
Ref.: 538257 10
Flat steel pallet – Heson LxW 1000 x 800 mm, max. load 2000 kg
mouse grey

mouse grey
235,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?235,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Ref.
538257 10
538284 10
538282 10
538283 10
538285 10
Colour
Weight [kg]
mouse grey RAL 7005
25
flame red RAL 3000
25
reseda green RAL 6011
25
gentian blue RAL 5010
25
zinc plated
26.5
Price / item (Ex. VAT)
Select
Product description
The flat pallets are characterised by a particularly long service life. Strong profiled runners in the centre in longitudinal direction with a half rounded support provide high levels of stability. The upper deck features a hardwearing shape due to trapezoidal stiffening corrugation. Ideally suited for use in high-rack warehouses and on roller conveyors.
Technical data
| Material | steel |
|---|---|
| Length | 1000 mm |
| Width | 800 mm |
| Height | 125 mm |
| Max. load static | 2000 kg |
| Model | 2 runners |
| Fork entry option | 4-way |
| Forklift access height | 100 mm |
| Forklift access width short side | 600 mm |
| Product type | pallets made of steel |
| Supplied | assembled |
| Colour | mouse grey RAL 7005 |
| Weight | 25 kg |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 2.0 | |
| 30% | 3.7 | |
| 25% | 2.0 | |
| 10% | 1.2 | |
| 5% | 5.9 | |
| Overall score | 3.0 | |
235,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?