Ref.: 700780 10
Multi-purpose plastic pallet, with steel insert – ratioform LxWxH 1200 x 1000 x 150 mm
1+ items
Ref.: 700780 10
Multi-purpose plastic pallet, with steel insert – ratioform LxWxH 1200 x 1000 x 150 mm
1+ items
1+ items
211,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?211,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Very high max. load in high shelving
- Easy to clean
- 7 mm high raised edge for safety
Technical data
| Material | recycled polyethylene |
|---|---|
| Length | 1200 mm |
| Width | 1000 mm |
| Height | 150 mm |
| Colour | grey |
| Max. load static | 7500 kg |
| Max. load dynamic | 2500 kg |
| Weight | 35 kg |
| Fork entry option | 4-way |
| Forklift access height | 100 mm |
| Forklift access width short side | 760 mm |
| Forklift access width long side | 800 mm |
| Temperature resistance | –30 °C to +70 °C |
| Max. load in high shelving | 1250 kg |
| Product type | pallets made of recycled plastic |
| Supplied | assembled |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
Made of recycled material
This product is made entirely or partly from recycled materials. Recycled material products are items or materials made from reused or recycled raw materials (see the technical data for more information). The use of recycled materials aims to conserve resources and reduce waste.
211,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?
