Ref.: 612298 10
Open fronted storage bin made of sheet steel LxWxH 544 x 460 x 300 mm, with support rod
reseda green
Colour
Ref.: 612298 10
Open fronted storage bin made of sheet steel LxWxH 544 x 460 x 300 mm, with support rod
reseda green
reseda green
Colour
46,90 €
Price / item (Ex. VAT)
Only 12 available
Availability: 3-4 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?46,90 €
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Very strong due to precision corner welds
- Max. stacking load 1000 kg (with even load distribution)
- Three sided stacking rim for easy and secure stacking
- Suitable for roller conveyors
Temperature resistance:
– Painted bins: briefly from –30 °C to +120 °C (for non-naked flame)
– Zinc plated bins: briefly from –30 °C to +150 °C (for non-naked flame)
With riveted carrying rod and folding handles on the rear side.
– Painted bins: briefly from –30 °C to +120 °C (for non-naked flame)
– Zinc plated bins: briefly from –30 °C to +150 °C (for non-naked flame)
With riveted carrying rod and folding handles on the rear side.
All specified max. loads and stacking load values apply with uniform load distribution.
Technical data
| Capacity | 55.5 l |
|---|---|
| Length | 544 mm |
| Width | 460 mm |
| Height | 300 mm |
| Material | sheet steel |
| Bottom length | 447 mm |
| Internal length | 530 mm |
| Internal width | 430 mm |
| Internal height | 290 mm |
| Internal length at base | 445 mm |
| Stacking load | 1000 kg |
| Max. load | 45 kg |
| Handle type | with riveted carrying rod and folding handles on the rear side |
| Feature | stackable suitable for roller conveyors |
| Product type | open fronted storage bins |
| Supplied | assembled |
| Weight | 6.2 kg |
| Colour | reseda green RAL 6011 |
| Temperature resistance | –30 °C to +120 °C |
| Finish | painted |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 1.0 | |
| 30% | 4.1 | |
| 25% | 2.5 | |
| 10% | 3.5 | |
| 5% | 3.9 | |
| Overall score | 3.1 | |
46,90 €
Price / item (Ex. VAT)
Only 12 available
Availability: 3-4 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?
