Ref.: 732821 10
Open fronted storage bin – BITO LxWxH 230 x 150 x 125 mm, pack of 20
blue
Colour
Ref.: 732821 10
Open fronted storage bin – BITO LxWxH 230 x 150 x 125 mm, pack of 20
blue

blue
Colour
pack of 20 only
121,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
6,05 €
/ each
You will receive 20 items
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?pack of 20 only
121,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
Product description
- With many accessory parts
- Suitable for use with foodstuffs
- Any colour available when ordering 200+ items
Store small parts clearly visible and pick them easily. High capacity utilisation due to right-angled corners and smooth surfaces. Safe handling due to recessed grips. Robust hollow profiles for stabilisation. Optimum running properties due to roughened base and rounded edges.
Technical data
| Capacity | 3 l |
|---|---|
| Length | 230 mm |
| Width | 150 mm |
| Height | 125 mm |
| Material | PP |
| Internal length | 199 mm |
| Internal width | 129 mm |
| Internal height | 116 mm |
| Internal length at base | 196 mm |
| Temperature resistance | –20 °C to +80 °C |
| Stacking load | 35 kg |
| Max. load | 5 kg |
| Product type | open fronted storage bins |
| Supplied | assembled |
| Weight | 0.29 kg |
| Colour | blue |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
pack of 20 only
121,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
6,05 €
/ each
You will receive 20 items
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?