Ref.: 490726 10
Hygienic pallet – ratioform with 9 feet
LxW 1200 x 800 mm
LxW 1200 x 800 mm
165,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?165,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Ref.
490726 10
490734 10
Width [mm]
Weight [kg]
Forklift access width short side [mm]
800
13.5
230
1,000
15.5
305
Price / item (Ex. VAT)
Select
Product description
- For use in the foodstuffs industry
- Easy to clean, due to closed upper and lower deck
- With 7 mm outer edge
- Accessible from 4 sides
Technical data
| Material | HDPE plastic |
|---|---|
| Length | 1200 mm |
| Height | 130 mm |
| Colour | blue |
| Max. load static | 5000 kg |
| Max. load dynamic | 1250 kg |
| Model | 9 feet |
| Fork entry option | 4-way |
| Forklift access height | 90 mm |
| Forklift access width long side | 325 mm |
| Temperature resistance | –30 °C to +70 °C |
| Product type | pallets made of plastic |
| Supplied | assembled |
| Width | 800 mm |
| Weight | 13.5 kg |
| Forklift access width short side | 230 mm |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
165,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?






