Ref.: 754801 10
Folding whiteboard, complete set – SMIT VISUAL sheet steel, enamel
4:3 projection format
Width [mm]
Ref.: 754801 10
Folding whiteboard, complete set – SMIT VISUAL sheet steel, enamel
4:3 projection format
4:3 projection format
Width [mm]
1.400,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Only 6 available
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?1.400,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Flip-chart, magnetic board and projection screen in one
- High quality cabinet – fitted with two magnetic, dry-wipe whiteboards on the outside and three on the inside
- Projection surface opened in the centre with matt surface for optimum image reproduction
- Lockable with cylinder lock, 2 keys included
- Enamelled
- One flip-chart clip on the left for all standard flip-chart papers
The folding whiteboard in a complete set offers a versatile solution for presentations and meetings. It can optionally be supplied with a wheeled base for mobile use (see accessories), however the wheeled base is not included in the scope of delivery.
This multifunctional set combines a flip-chart, magnetic board and projection screen in one. The high-quality cabinet has two magnetic, dry-wipe whiteboards on the outside and three further boards on the inside. When the folding board is open, the middle surface offers a matte projection surface for optimal image reproduction.
The cabinet is lockable with a cylinder lock; two keys are included in the scope of delivery. The boards are enamelled, making them durable for intensive use. On the left-hand side there is a flip-chart clamp, which is suitable for all standard flip-chart papers.
The wheeled base is not included in the scope of delivery.
This multifunctional set combines a flip-chart, magnetic board and projection screen in one. The high-quality cabinet has two magnetic, dry-wipe whiteboards on the outside and three further boards on the inside. When the folding board is open, the middle surface offers a matte projection surface for optimal image reproduction.
The cabinet is lockable with a cylinder lock; two keys are included in the scope of delivery. The boards are enamelled, making them durable for intensive use. On the left-hand side there is a flip-chart clamp, which is suitable for all standard flip-chart papers.
The wheeled base is not included in the scope of delivery.
Optionally available with a wheeled base for mobile use (see accessories).
The wheeled base is not included.
Technical data
| Product type | whiteboards, mobile |
|---|---|
| Finish | enamelled |
| Feature | folding magnetic can be written on both sides |
| Fittings | storage tray flip-chart holder including accessories |
| Scope of delivery | storage tray, magnetic pen holder, 4 coloured board markers, fixing material |
| Height | 1200 mm |
| Colour of writing board | white |
| Material of writing board | sheet steel |
| Board height | 1200 mm |
| Depth | 80 mm |
| Depth, closed | 110 mm |
| Frame thickness | 30 mm |
| Frame colour | white |
| Frame colour | white |
| Frame material | anodised aluminium |
| Supplied | assembled |
| Width | 1650 mm |
| Screen format | 4 : 3 |
| Width, closed | 1650 mm |
| Weight | 42.6 kg |
| Pictorial instructions |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
FSC® certification
FSC® – the symbol for responsible forestry management
FSC® is an independent certification awarded for responsible forest management and sustainable forestry practices. FSC certified products are produced by companies that are committed to ensuring the protection of forests and the environment, and to respecting the rights and needs of employees, communities and indigenous peoples.
FSC® is an independent certification awarded for responsible forest management and sustainable forestry practices. FSC certified products are produced by companies that are committed to ensuring the protection of forests and the environment, and to respecting the rights and needs of employees, communities and indigenous peoples.
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 5.1 | |
| 30% | 3.1 | |
| 25% | 3.5 | |
| 10% | 4.5 | |
| 5% | 3.9 | |
| Overall score | 4.5 | |
1.400,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Only 6 available
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?











