Ref.: 870597 10
IDEAL Shredcat 8100 CC document shredder – IDEAL container capacity 20 l
5 x 30 mm
5 x 30 mm
New
on request
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?on request
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Security level P-4 and reliable particle cut
- Quiet operation for concentrated work
- Modern, space-saving design
- Up to 10 sheets per pass
- 20-litre collection container including vision panel for easy emptying
- Recyclable container
- User-friendly multifunction switch
The IDEAL Shredcat 8100 provides GDPR-compliant shredding of confidential documents for small offices and home offices. With security level P-4 and the particle cut (5 x 30 mm), it processes up to 10 sheets per pass safely and reliably.
The 20-litre collection container with a vision panel allows for convenient checking and emptying of the fill level.
Its quiet operation ensures a pleasant working atmosphere, ideal for focused work. Operation is intuitive using the multi-function switch with start, stop and reverse.
Thanks to its compact and modern design, the Shredcat 8100 blends harmoniously into any work environment. With a recyclable container, it meets sustainability requirements and offers quality developed in Germany for long-term reliability.
The 20-litre collection container with a vision panel allows for convenient checking and emptying of the fill level.
Its quiet operation ensures a pleasant working atmosphere, ideal for focused work. Operation is intuitive using the multi-function switch with start, stop and reverse.
Thanks to its compact and modern design, the Shredcat 8100 blends harmoniously into any work environment. With a recyclable container, it meets sustainability requirements and offers quality developed in Germany for long-term reliability.
Technical data
| Protection class in accordance with DIN 66399 | 2 (high protection requirements) |
|---|---|
| Security level according to ISO/IEC 21964 (DIN 66399) | P-4 |
| Max. cutting capacity (A4 80 g/m²) | 10 pcs. |
| Type of cut | particles |
| Strip width / particle size | 5x30 mm |
| Collection capacity | 20 l |
| Cut material | paper |
| Working width | 220 mm |
| Height | 395 mm |
| Width | 310 mm |
| Depth | 195 mm |
| Colour | grey |
| Voltage | 230 V |
| Motor power at full cutting capacity | 144 watt |
| Noise level | 59 dB(A) |
| Mains voltage | 230 V |
| Feature | high performance |
| Fittings | multifunction switch, light barrier, shredded paper collector with vision panel, automatic shutdown |
| Product type | document shredders |
| Supplied | assembled |
| Weight | 4.1 kg |
New
on request
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?










