Ref.: 175399 10
Conveyor belt document shredder – HSM POWERLINE FA 400.2, particle cut
particle size 3.9 x 40 mm
Ref.: 175399 10
Conveyor belt document shredder – HSM POWERLINE FA 400.2, particle cut
particle size 3.9 x 40 mm
particle size 3.9 x 40 mm
on request
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-6 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?on request
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Automatic oiler for consistently high cutting performance
- Cutters made from solid, hardened steel
- Multifunctional element for intuitive operation
- Convenient material feed via conveyor belt
- Powerful motor allows for continuous operation
- Automatic return eliminates paper jams
- Effortless emptying thanks to pull-out trolley with reusable collection bag
- Mobile on castors
Thanks to its high shredding capacity, this robust and durable document shredder is ideal for use in archives or central document destruction centres.
Technical data
| Working width | 428 mm |
|---|---|
| Collection capacity | 460 l |
| Fittings | with pull-out tape trolley |
| Width | 1157 mm |
| Throughput per h | 291 kg |
| Feature | mobile |
| Colour | light grey |
| Frequency | 50 Hz |
| Noise level | 61 dB(A) |
| Weight | 444 kg |
| Height | 1650 mm |
| Motor power at full cutting capacity | 4000 watt |
| Cutting speed | 220 mm/s |
| Cut material | CDs/DVDs diskettes staples and paper clips credit cards paper USB sticks |
| Cutting performance / stack height | 80 – 85 sheets (80 g/m²) 95 – 100 sheets (70 g/m²) |
| Security level according to ISO/IEC 21964 (DIN 66399) | P-4 O-3 T-4 E-3 F-1 |
| Voltage | 400 V |
| Depth | 1568 mm |
| Type of cut | particles |
| Strip width / particle size | 3.9 x 40 mm |
| Material | steel |
| Product type | industrial document shredders |
| Supplied | pre-assembled, final assembly by customer |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
on request
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-6 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?

