Ref.: 175385 10
Conveyor belt document shredder – HSM POWERLINE FA 500.3, particle size 1.9 x 15 mm
with storage table
Ref.: 175385 10
Conveyor belt document shredder – HSM POWERLINE FA 500.3, particle size 1.9 x 15 mm
with storage table
with storage table
on request
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-6 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?on request
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Cutters made from solid, hardened steel
- Powerful motor allows for continuous operation
- Automatic return eliminates paper jams
- Convenient material feed via conveyor belt
- Emergency stop switch ensures user safety
- Automatic oiler for consistently high cutting performance
- Multifunctional element for intuitive operation
- Mobile on castors
This power pack is ideal for shredding large volumes in archives or central document shredding facilities.
Technical data
| Working width | 500 mm |
|---|---|
| Collection capacity | 530 l |
| Fittings | with storage table and conveyor belt |
| Width | 1170 mm |
| Throughput per h | 160 kg |
| Feature | mobile |
| Colour | light grey charcoal |
| Frequency | 50 Hz |
| Noise level | 75 dB(A) |
| Weight | 1060 kg |
| Height | 1795 mm |
| Motor power at full cutting capacity | 9500 watt |
| Cutting speed | 172 mm/s |
| Cut material | CDs/DVDs diskettes staples and paper clips credit cards microfilm and film paper USB sticks |
| Cutting performance / stack height | 90 – 100 sheets (80 g/m²) 120 – 130 sheets (70 g/m²) |
| Security level according to ISO/IEC 21964 (DIN 66399) | P-5 O-4 T-5 E-4 F-2 |
| Voltage | 400 V |
| Depth | 1795 mm |
| Type of cut | particles |
| Strip width / particle size | 1.9 x 15 mm |
| Material | steel |
| Product type | industrial document shredders |
| Supplied | pre-assembled, final assembly by customer |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
on request
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-6 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?




