Ref.: 175377 10
Large document shredder – HSM POWERLINE 450.2
particle size 2 x 15 mm
Throughput per h [kg]
Ref.: 175377 10
Large document shredder – HSM POWERLINE 450.2
particle size 2 x 15 mm
particle size 2 x 15 mm
Throughput per h [kg]
13.300,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?13.300,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Cutting shafts made from hardened solid steel
- Powerful motor allows for continuous operation
- Automatic return eliminates paper jams
- Light barrier for automatic start/stop
- User safety thanks to emergency stop switch
Powerful and low wear. This large document shredder ensures data security in archives or central document shredding facilities.
Technical data
| Working width | 443 mm |
|---|---|
| Collection capacity | 290 l |
| Fittings | with light barrier |
| Width | 750 mm |
| Colour | light grey |
| Frequency | 50 Hz |
| Noise level | 58 dB(A) |
| Weight | 220 kg |
| Cutting speed | 218 mm/s |
| Cut material | CDs/DVDs diskettes staples and paper clips credit cards paper USB sticks |
| Voltage | 400 V |
| Depth | 665 mm |
| Type of cut | particles |
| Material | steel |
| Product type | industrial document shredders |
| Supplied | assembled |
| Throughput per h | 101 kg |
| Height | 1460 mm |
| Motor power at full cutting capacity | 2200 watt |
| Cutting performance / stack height | 28 – 32 sheets (80 g/m²) 35 – 40 sheets (70 g/m²) |
| Security level according to ISO/IEC 21964 (DIN 66399) | P-5 O-4 T-5 E-4 F-2 |
| Strip width / particle size | 2 x 15 mm |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
13.300,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?

