Ref.: 695140 10 (225LT-F)
White dispatch bag, extra lightweight – ratioform with edge protection, pack of 100
internal LxW 320 x 224 mm, window
Ref.: 695140 10 (225LT-F)
White dispatch bag, extra lightweight – ratioform with edge protection, pack of 100
internal LxW 320 x 224 mm, window

internal LxW 320 x 224 mm, window
pack of 100 only
50,90 €
Price / pack (Ex. VAT)
0,51 €
/ each
You will receive 100 items
Availability: 1-2 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?pack of 100 only
50,90 €
Price / pack (Ex. VAT)
Ref.
695140 10 225LT-F
695148 10 235LT
Envelope size
Width [mm]
Length [mm]
For format
Internal length [mm]
Internal width [mm]
Model
Quantity on pallet [pack]
C4
229
324
A4
320
224
with window
60
B4
250
353
C4
345
245
without window
54
Price / pack (Ex. VAT)
Select
Product description
- Lightweight and inexpensive postage
- Quick to fill, close and open
White dispatch bag with edge protection and a self adhesive seal. Ideal for catalogues, books, magazines, product shipments, data carriers, documents, photos, certificates, etc.
Technical data
| Colour | white |
|---|---|
| Filling height | 9 mm |
| Lock type | self-adhesive closure |
| Paper weight | 300 g/m² |
| Material | solid cardboard |
| Weight per item | 0.06 kg |
| Product type | cardboard mailing bags DHL small parcel |
| Envelope size | C4 |
| Width | 229 mm |
| Length | 324 mm |
| For format | A4 |
| Internal length | 320 mm |
| Internal width | 224 mm |
| Model | with window |
| Quantity on pallet | 60 pack |
| Weight | 6 kg |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
Recyclable
Recyclable products are products that can be recycled at the end of their service life, providing they are separated into all their individual components in designated recycling facilities. This means that the individual components are made of materials that can be exploited using the recycling process and be reprocessed into new products. Recyclable products help reduce the environmental impact of waste and to conserve resources.
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 2.0 | |
| 30% | 4.0 | |
| 25% | 3.9 | |
| 10% | 2.0 | |
| 5% | 4.9 | |
| Overall score | 3.3 | |
pack of 100 only
50,90 €
Price / pack (Ex. VAT)
0,51 €
/ each
You will receive 100 items
Availability: 1-2 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?