Ref.: 697168 10 (725-35)
Media box – ratioform without window
LxW 150 x 135 mm, 50+ items
Ref.: 697168 10 (725-35)
Media box – ratioform without window
LxW 150 x 135 mm, 50+ items
LxW 150 x 135 mm, 50+ items
1,49 €
Price / item (Ex. VAT)
Total (Ex. VAT)
74,50 €
Availability: 1-2 Working Days
Or
Request a sample
Request a free sample now:export@kaiserkraft.com
Ref.: 697168 10 (725-35)Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?1,49 €
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Self adhesive seal, tear-open perforation, optimum corner and edge protection
Postal packaging suitable for 1 CD, DVD or zip drive in a jewel case.
Technical data
| Internal width | 135 mm |
|---|---|
| Internal length | 150 mm |
| Internal height | 12 mm |
| Filling height | 12 mm |
| For format | CD |
| Corrugated cardboard | single fluted |
| Material | corrugated cardboard |
| Lock type | self-adhesive closure |
| Colour | white |
| Quantity on pallet | 4000 pcs. |
| Grade | 1.20 E |
| Product type | CD/DVD packaging DHL small parcel |
| Weight | 0.04 kg |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
Recyclable
Recyclable products are products that can be recycled at the end of their service life, providing they are separated into all their individual components in designated recycling facilities. This means that the individual components are made of materials that can be exploited using the recycling process and be reprocessed into new products. Recyclable products help reduce the environmental impact of waste and to conserve resources.
Made of recycled material
This product is made entirely or partly from recycled materials. Recycled material products are items or materials made from reused or recycled raw materials (see the technical data for more information). The use of recycled materials aims to conserve resources and reduce waste.
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 2.0 | |
| 30% | 3.7 | |
| 25% | 3.9 | |
| 10% | 5.0 | |
| 5% | 5.9 | |
| Overall score | 3.8 | |
1,49 €
Price / item (Ex. VAT)
Total (Ex. VAT)
74,50 €
Availability: 1-2 Working Days
Or
Request a sample
Request a free sample now:export@kaiserkraft.com
Ref.: 697168 10 (725-35)Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?
