Ref.: 784727 10 (pptop)
TOP PP packing tape – ratioform acrylic
pack of 6 rolls, brown, tape width 50 mm
Ref.: 784727 10 (pptop)
TOP PP packing tape – ratioform acrylic
pack of 6 rolls, brown, tape width 50 mm
pack of 6 rolls, brown, tape width 50 mm
pack of 6 only
17,75 €
Price / pack (Ex. VAT)
0,04 €
/ m
2,96 €
/ each
You will receive 6 items
Availability: 1-2 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?pack of 6 only
17,75 €
Price / pack (Ex. VAT)
Ref.
784727 10 pptop
784732 10 pptop-t
Colour
brown
transparent
Price / pack (Ex. VAT)
Select
Product description
- Very high tear strength and adhesive strength
- Unrolls uniformly and quietly
- No solvents
Extremely tear resistant PP packing tape for the most demanding requirements. Ideal for sealing medium to heavy packages. Its high adhesive strength also makes it suitable for parcels for export.
Technical data
| Adhesive type | acrylic |
|---|---|
| Backing material | PP |
| Tape width | 50 mm |
| Tape length | 66 m |
| Material thickness | 64 µm |
| Dispensing volume | dispenses quietly |
| Application | medium weight to heavy packages |
| Tear resistance | 55 N/cm |
| Quantity on pallet | 330 pack |
| Product type | PP packing tapes |
| Weight | 1.32 kg |
| Colour | brown |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
Recyclable
Recyclable products are products that can be recycled at the end of their service life, providing they are separated into all their individual components in designated recycling facilities. This means that the individual components are made of materials that can be exploited using the recycling process and be reprocessed into new products. Recyclable products help reduce the environmental impact of waste and to conserve resources.
pack of 6 only
17,75 €
Price / pack (Ex. VAT)
0,04 €
/ m
2,96 €
/ each
You will receive 6 items
Availability: 1-2 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?



