Ref.: 846780 10 (H-LP5)
PET foam packaging – ratioform 100% recycled, sliding box
internal dimensions 200 x 142 x 63 mm, pack of 100
Ref.: 846780 10 (H-LP5)
PET foam packaging – ratioform 100% recycled, sliding box
internal dimensions 200 x 142 x 63 mm, pack of 100
internal dimensions 200 x 142 x 63 mm, pack of 100
pack of 100 only
on request
Price / pack (Ex. VAT)
You will receive 100 items
Availability: 3-4 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?pack of 100 only
on request
Price / pack (Ex. VAT)
Ref.
846787 10 H-LP2
846780 10 H-LP5
846791 10 H-LP13
Pack [each]
Packaged items max. LxWxH [mm]
Height [mm]
Width [mm]
Length [mm]
Foam thickness [mm]
Internal length [mm]
Internal width [mm]
Internal height [mm]
Quantity on pallet [pcs.]
150
125x75x25
60
106
155
25
150
100
50
900
100
175x117x38
73
148
205
25
200
142
63
600
30
260x160x60
110
206
305
40
300
200
100
180
Price / pack (Ex. VAT)
Select
Product description
- Made from 100% recycled material
- Reusable and fully recyclable
- Sliding box ready for use in an instant
- Transport protection comparable to polyurethane foam
- Custom sizes and printing on request
This packaging solution combines reliable product protection with sustainability and efficiency: The volume fleece made from 100 % recycled PET offers comparable protective properties to classic PUR foam, but originates from the recycling cycle and is completely recyclable as well as reusable multiple times. The foam packaging is available as a classic sliding box and is ready for use in no time.
Technical data
| Colour | brown |
|---|---|
| Corrugated cardboard | single fluted |
| Material | PET foam |
| Grade | 2.4 |
| FEFCO code | 0509 |
| Product type | retention packaging |
| Packaged items max. LxWxH | 175x117x38 mm |
| Height | 73 mm |
| Width | 148 mm |
| Length | 205 mm |
| Foam thickness | 25 mm |
| Internal length | 200 mm |
| Internal width | 142 mm |
| Internal height | 63 mm |
| Quantity on pallet | 600 pcs. |
| Weight | 8.3 kg |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 2.0 | |
| 30% | 3.5 | |
| 25% | 4.2 | |
| 10% | 0.3 | |
| 5% | 5.9 | |
| Overall score | 3.1 | |
pack of 100 only
on request
Price / pack (Ex. VAT)
You will receive 100 items
Availability: 3-4 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?

