Ref.: 538263 10
Flat steel pallet – Heson LxW 1200 x 800 mm, max. load 2000 kg
mouse grey
Ref.: 538263 10
Flat steel pallet – Heson LxW 1200 x 800 mm, max. load 2000 kg
mouse grey

mouse grey
249,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?249,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Ref.
538263 10
538288 10
538287 10
538289 10
538290 10
Colour
Weight [kg]
mouse grey RAL 7005
30
gentian blue RAL 5010
30
reseda green RAL 6011
30
flame red RAL 3000
30
zinc plated
32
Price / item (Ex. VAT)
Select
Product description
The flat pallets are characterised by a particularly long service life. Strong profiled runners in the centre in longitudinal direction with a half rounded support provide high levels of stability. The upper deck features a hardwearing shape due to trapezoidal stiffening corrugation. Ideally suited for use in high-rack warehouses and on roller conveyors.
Technical data
| Material | steel |
|---|---|
| Length | 1200 mm |
| Width | 800 mm |
| Height | 125 mm |
| Max. load static | 2000 kg |
| Model | 2 runners |
| Fork entry option | 4-way |
| Forklift access height | 100 mm |
| Forklift access width short side | 600 mm |
| Product type | pallets made of steel |
| Supplied | assembled |
| Colour | mouse grey RAL 7005 |
| Weight | 30 kg |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
249,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?