Ref.: 585295 10
Lightweight pallet with edge – ratioform LxW 1200 x 800 mm, with 9 feet, pack of 10
black
Ref.: 585295 10
Lightweight pallet with edge – ratioform LxW 1200 x 800 mm, with 9 feet, pack of 10
black
black
pack of 10 only
247,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
24,70 €
/ each
You will receive 10 items
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?pack of 10 only
247,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
Product description
- Very light
- Can be stacked inside each other to save space
- 5 mm non-slip edging
Perforated top deck.
Technical data
| Material | recycled plastic |
|---|---|
| Length | 1200 mm |
| Width | 800 mm |
| Height | 150 mm |
| Colour | black |
| Max. load static | 2000 kg |
| Max. load dynamic | 1000 kg |
| Model | 9 feet |
| Weight | 52 kg |
| Fork entry option | 4-way |
| Forklift access height | 98 mm |
| Forklift access width short side | 600 mm |
| Forklift access width long side | 718 mm |
| Forklift access height short side | 98 mm |
| Forklift access height long side | 98 mm |
| Temperature resistance | –30 °C to +60 °C |
| Weight per item | 5.2 kg |
| Product type | pallets made of recycled plastic |
| Supplied | assembled |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 3.0 | |
| 30% | 4.1 | |
| 25% | 1.0 | |
| 10% | 1.0 | |
| 5% | 5.9 | |
| Overall score | 3.3 | |
pack of 10 only
247,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
24,70 €
/ each
You will receive 10 items
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?
