Ref.: 569221 10
Sheet steel safety disposal can for biohazardous waste – Justrite BIOHAZARD sticker, capacity 34 l, with pedal
red
Colour
Ref.: 569221 10
Sheet steel safety disposal can for biohazardous waste – Justrite BIOHAZARD sticker, capacity 34 l, with pedal
red

red
Colour
243,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?243,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- For potential biohazards and waste saturated with flammable liquids (materials saturated with disinfectants, spirit, solvents etc.)
- Self closing lid – contents are isolated from sources of fire, stifling the supply of oxygen
- Ventilated base protects against overheating and spontaneous combustion
- Sturdy steel construction, large handle for easy handling
Container made of zinc plated sheet steel, additionally painted.
High resistance to chemicals.
Round, robust and stable.
Includes BIOHAZARD sticker.
Opened using a practical pedal.
TÜV/GS tested (German safety standard).
FM approved.
Complies with OSHA requirements.
High resistance to chemicals.
Round, robust and stable.
Includes BIOHAZARD sticker.
Opened using a practical pedal.
TÜV/GS tested (German safety standard).
FM approved.
Complies with OSHA requirements.
For water hazardous liquids
For flammable liquids
Factory Mutual (independent testing agency)
US test certificate.
US test certificate.
Safety tested
This is a test symbol. GS stands for certified safety.
This is a test symbol. GS stands for certified safety.
Technical data
| Material | sheet steel |
|---|---|
| Capacity | 34 l |
| Finish | zinc plated and painted |
| Height | 464 mm |
| For media | biohazardous waste for waste soaked with flammable and water hazardous liquids |
| Width | 354 mm |
| Depth | 464 mm |
| Container model | with pedal |
| Product type | safety disposal cans |
| Supplied | assembled |
| Weight | 5.7 kg |
| Colour | red |
| Diameter | 304.8 mm |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
243,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?