Ref.: 772777 10
Open fronted storage bin made from 100% recycled PP LxWxH 150 x 235 x 125 mm, pack of 24
blue
Colour
Ref.: 772777 10
Open fronted storage bin made from 100% recycled PP LxWxH 150 x 235 x 125 mm, pack of 24
blue

blue
Colour
pack of 24 only
115,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
4,79 €
/ each
You will receive 24 items
Availability: 9–12 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?pack of 24 only
115,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
Product description
- 100% RE-PP
- Industrial quality open fronted stacking boxes
- Can be used on wheeled bases, mobile shelving, wall panels or in cupboards
Technical data
| Capacity | 2.9 l |
|---|---|
| Length | 150 mm |
| Width | 235 mm |
| Height | 125 mm |
| Material | recycled PP |
| Internal length | 212 mm |
| Internal width | 124 mm |
| Internal height | 110 mm |
| Temperature resistance | –10 °C to +60 °C |
| Stacking load | 40 kg |
| Max. load | 10 kg |
| Product type | open fronted storage bins |
| Weight | 0.17 kg |
| Colour | blue |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
Made of recycled material
This product is made entirely or partly from recycled materials. Recycled material products are items or materials made from reused or recycled raw materials (see the technical data for more information). The use of recycled materials aims to conserve resources and reduce waste.
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 3.0 | |
| 30% | 4.0 | |
| 25% | 1.0 | |
| 10% | 1.0 | |
| 5% | 5.9 | |
| Overall score | 3.3 | |
pack of 24 only
115,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
4,79 €
/ each
You will receive 24 items
Availability: 9–12 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?