Ref.: 707029 10
Open fronted storage bin made of polypropylene LxWxH 250 x 344 x 129 mm
green, pack of 12
Colour
Ref.: 707029 10
Open fronted storage bin made of polypropylene LxWxH 250 x 344 x 129 mm
green, pack of 12
green, pack of 12
Colour
pack of 12 only
60,90 €
Price / pack (Ex. VAT)
5,07 €
/ each
You will receive 12 items
Availability: 3-4 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?pack of 12 only
60,90 €
Price / pack (Ex. VAT)
Product description
- Extra wide
- Rounded edges on the inside and outside
- Resistant to oils, as well as most solvents, acids and alkalis
- Made of highly impact resistant polypropylene
- Temperature resistant from –30 °C to +70 °C
Bins supplied without labels.
Supplied complete with removable partition.
Supplied complete with removable partition.
Technical data
| Length | 250 mm |
|---|---|
| Width | 344 mm |
| Height | 129 mm |
| Material | polypropylene |
| Bottom length | 171 mm |
| Bottom width | 314 mm |
| Temperature resistance | –30 °C to +70 °C |
| Label space dimensions | 75 x 22 mm |
| Feature | stackable |
| Product type | open fronted storage bins |
| Supplied | assembled |
| Weight | 4.94 kg |
| Colour | green |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 1.7 | |
| 30% | 4.2 | |
| 25% | 2.0 | |
| 10% | 5.0 | |
| 5% | 3.5 | |
| Overall score | 3.4 | |
pack of 12 only
60,90 €
Price / pack (Ex. VAT)
5,07 €
/ each
You will receive 12 items
Availability: 3-4 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?




