Ref.: 604159 10
Open fronted storage bin made of polypropylene LxWxH 350 x 206 x 200 mm, pack of 8
red
Colour
Ref.: 604159 10
Open fronted storage bin made of polypropylene LxWxH 350 x 206 x 200 mm, pack of 8
red
red
Colour
pack of 8 only
153,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
19,12 €
/ each
Only 9 available
You will receive 8 items
Availability: 3-4 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?pack of 8 only
153,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
Product description
- Bins of the same width can be stacked on one another
- Handle recesses on the front or rear side
- Smooth base – makes them ideal for use in shelving units, rotary filing systems and on conveyor lines
- Resistant to many oils, most acids and alkalis (please enquire)
- Temperature resistant from –20 °C to +80 °C
Technical data
| Capacity | 11 l |
|---|---|
| Length | 350 mm |
| Width | 206 mm |
| Height | 200 mm |
| Material | polypropylene |
| Bottom length | 275 mm |
| Bottom width | 200 mm |
| Internal length | 225 mm |
| Temperature resistance | –20 °C to +80 °C |
| Stacking load | 75 kg |
| Max. load | 15 kg |
| Handle type | handle recesses |
| Feature | stackable |
| Product type | open fronted storage bins |
| Supplied | assembled |
| Weight | 5.8 kg |
| Colour | flame red |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 3.2 | |
| 30% | 3.7 | |
| 25% | 2.0 | |
| 10% | 5.0 | |
| 5% | 3.5 | |
| Overall score | 3.8 | |
pack of 8 only
153,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
19,12 €
/ each
Only 9 available
You will receive 8 items
Availability: 3-4 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?


