Ref.: 941393 10
Open fronted storage bin made of polystyrene LxWxH 160 x 102 x 75 mm, pack of 32
grey
Colour
Ref.: 941393 10
Open fronted storage bin made of polystyrene LxWxH 160 x 102 x 75 mm, pack of 32
grey
grey
Colour
pack of 32 only
72,90 €
Price / pack (Ex. VAT)
2,28 €
/ each
You will receive 32 items
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?pack of 32 only
72,90 €
Price / pack (Ex. VAT)
Product description
- Smooth inside surfaces for easy cleaning
- Non-warping due to reinforcement ribs
- Safe stacking of multiple bins due to pronounced stacking rim
- Practical handle recesses on the front and rear
- Smooth base for use with conveyor systems
- Resistant to many types of oil, acid and alkaline solutions (please enquire)
- Temperature resistant from -20 °C to +60 °C
- Made of highly impact resistant polystyrene
Labels available as an accessory.
Technical data
| Capacity | 0.8 l |
|---|---|
| Length | 160 mm |
| Width | 102 mm |
| Height | 75 mm |
| Material | polystyrene |
| Bottom length | 140 mm |
| Bottom width | 95 mm |
| Temperature resistance | –20 °C to +60 °C |
| Stacking load | 12 kg |
| Max. load | 3 kg |
| Handle type | handle recesses |
| Label space dimensions | 55 x 15 mm |
| Max. suspended load | 2 kg |
| Feature | stackable |
| Product type | open fronted storage bins |
| Supplied | assembled |
| Weight | 3.2 kg |
| Colour | grey |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
pack of 32 only
72,90 €
Price / pack (Ex. VAT)
2,28 €
/ each
You will receive 32 items
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?


