Ref.: 900611 10
Open fronted storage bin made of recycled PE LxWxH 160 x 100 x 75 mm
grey, pack of 25
Pack [each]
Ref.: 900611 10
Open fronted storage bin made of recycled PE LxWxH 160 x 100 x 75 mm
grey, pack of 25
grey, pack of 25
Pack [each]
pack of 25 only
72,90 €
Price / pack (Ex. VAT)
2,92 €
/ each
You will receive 25 items
Availability: 3-4 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?pack of 25 only
72,90 €
Price / pack (Ex. VAT)
Product description
- Large opening and practical label area
- Transparent flap + lid = dust protection
- Torsion resistant design, sturdy stacking rim and practical handle recesses
- Resistant to many oils, greases, acids and alkalis
- Suitable for roller conveyors
- Temperature resistant from –20 °C to +80 °C
- Made of recycled PE
Technical data
| Capacity | 0.8 l |
|---|---|
| Length | 160 mm |
| Width | 100 mm |
| Height | 75 mm |
| Colour | grey |
| Material | recycled polyethylene |
| Bottom length | 140 mm |
| Bottom width | 85 mm |
| Internal length | 134 mm |
| Temperature resistance | –20 °C to +80 °C |
| Stacking load | 35 kg |
| Max. load | 5 kg |
| Handle type | handle recesses |
| Feature | stackable suitable for roller conveyors |
| Product type | open fronted storage bins |
| Supplied | assembled |
| Weight | 2.5 kg |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
Recyclable
Recyclable products are products that can be recycled at the end of their service life, providing they are separated into all their individual components in designated recycling facilities. This means that the individual components are made of materials that can be exploited using the recycling process and be reprocessed into new products. Recyclable products help reduce the environmental impact of waste and to conserve resources.
Made of recycled material
This product is made entirely or partly from recycled materials. Recycled material products are items or materials made from reused or recycled raw materials (see the technical data for more information). The use of recycled materials aims to conserve resources and reduce waste.
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 2.0 | |
| 30% | 4.3 | |
| 25% | 1.0 | |
| 10% | 4.0 | |
| 5% | 3.5 | |
| Overall score | 3.0 | |
pack of 25 only
72,90 €
Price / pack (Ex. VAT)
2,92 €
/ each
You will receive 25 items
Availability: 3-4 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?



