Ref.: 680943 10
Open fronted storage bin LxWxH 235 x 150 x 125 mm, pack of 24
blue
Colour
Ref.: 680943 10
Open fronted storage bin LxWxH 235 x 150 x 125 mm, pack of 24
blue

blue
Colour
pack of 24 only
117,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
4,88 €
/ each
You will receive 24 items
Availability: 9–12 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?pack of 24 only
117,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
Product description
- Tested safety certified by TÜV/GS symbol
- Safe stacking due to all-round stacking rim and continuous guide rail
- Hollow profiles at the contact point ensure dimensional stability of the temperature resistant box (–10 / +60 °C)
Technical data
| Capacity | 2.9 l |
|---|---|
| Length | 235 mm |
| Width | 150 mm |
| Height | 125 mm |
| Material | polypropylene |
| Internal length | 190 mm |
| Internal width | 120 mm |
| Internal height | 105 mm |
| Temperature resistance | –10 °C to +60 °C |
| Stacking load | 40 kg |
| Max. load | 10 kg |
| Material properties | chemical, oil and grease resistant |
| Product type | open fronted storage bins |
| Weight | 0.171 kg |
| Colour | blue |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 3.0 | |
| 30% | 3.1 | |
| 25% | 1.0 | |
| 10% | 3.0 | |
| 5% | 3.5 | |
| Overall score | 3.0 | |
pack of 24 only
117,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
4,88 €
/ each
You will receive 24 items
Availability: 9–12 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?