Ref.: 680979 10
Open fronted storage bin LxWxH 500 x 310 x 200 mm, pack of 6
blue
Colour
Ref.: 680979 10
Open fronted storage bin LxWxH 500 x 310 x 200 mm, pack of 6
blue

blue
Colour
pack of 6 only
123,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
20,50 €
/ each
You will receive 6 items
Availability: 9–12 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?pack of 6 only
123,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
Product description
- Tested safety certified by TÜV/GS symbol
- Safe stacking due to all-round stacking rim and continuous guide rail
- Hollow profiles at the contact point ensure dimensional stability of the temperature resistant box (–10 / +60 °C)
Technical data
| Capacity | 23 l |
|---|---|
| Length | 500 mm |
| Width | 310 mm |
| Height | 200 mm |
| Material | polypropylene |
| Internal length | 390 mm |
| Internal width | 275 mm |
| Internal height | 165 mm |
| Temperature resistance | –10 °C to +60 °C |
| Stacking load | 140 kg |
| Max. load | 35 kg |
| Material properties | chemical, oil and grease resistant |
| Product type | open fronted storage bins |
| Weight | 0.935 kg |
| Colour | blue |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
pack of 6 only
123,00 €
Price / pack (Ex. VAT)
20,50 €
/ each
You will receive 6 items
Availability: 9–12 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?