Ref.: 652661 10
Drum platform trolley drum unwinder
for drum Ø 500 – 1000 mm
Max. load [kg]
Ref.: 652661 10
Drum platform trolley drum unwinder
for drum Ø 500 – 1000 mm

for drum Ø 500 – 1000 mm
Max. load [kg]
1.780,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?1.780,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- For moving drums
- For unwinding drums
- Long sling bar
Robust cable drum lifters are, in particular, used for in-house transport of cable drums. The drums are lifted and picked up using lever force. The transportable TROMCAR with a lifting handle, which is also used as a handle for transport, is equipped with particularly large wheels. Potential uses for these unwinding devices range from drum storage to construction sites and electrical assembly departments – an indispensable aid everywhere.
Technical data
| Finish | powder coated |
|---|---|
| Colour | mouse grey RAL 7005 |
| Length | 1600 mm |
| Product type | drum unwinders |
| Supplied | assembled |
| Max. load | 1000 kg |
| Width | 1040 mm |
| Height | 770 mm |
| Drum diameter | 500 – 1000 mm |
| Drum width | 710 mm |
| Model | 2 fixed castors, 2 supports |
| Drum axle diameter x length | 34 x 840 mm |
| Weight | 50 kg |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
1.780,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 3-4 weeks
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?