Ref.: 652657 10
Drum unwinder with axle bearing
for drum Ø 710 – 1000 mm
Max. load [kg]
Ref.: 652657 10
Drum unwinder with axle bearing
for drum Ø 710 – 1000 mm
for drum Ø 710 – 1000 mm
Max. load [kg]
1.020,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?1.020,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Makes unwinding easy
- Stable
- Drums can be raised with ease
The axle is first pushed into the drum, and then fixed in place. Adjust the height of the shaft supports. Then lift the shaft using the long levers and hook it into the stable shaft supports. Easy unwinding without twisting, even when drums are damaged. For wound materials on a construction site, for laying cables, for use in a warehouse or in the mailing area.
Technical data
| Finish | powder coated |
|---|---|
| Colour | mouse grey RAL 7005 |
| Product type | drum unwinders |
| Supplied | pre-assembled, final assembly by customer |
| Max. load | 1000 kg |
| Length | 500 mm |
| Width | 240 mm |
| Height | 600 mm |
| Drum diameter | 710 – 1000 mm |
| Drum axle diameter x length | 34 x 840 mm |
| Weight | 32 kg |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
1.020,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?
