Ref.: 652659 10
Drum unwinder with manual hydraulics
for drum Ø 900 – 2000 mm
Ref.: 652659 10
Drum unwinder with manual hydraulics
for drum Ø 900 – 2000 mm
for drum Ø 900 – 2000 mm
2.425,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?2.425,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- For heavy drums
- Drums can be lifted hydraulically
- Lowered by bleed screw
The shaft is first pushed into the drum. Adjust the height of the shaft supports. Then lift the drum hydraulically and hook it into the stable shaft supports. Easy unwinding without twisting, even when drums are damaged. For wound materials on a construction site, for laying cables, for use in a warehouse or in the mailing area.
Technical data
| Max. load | 4000 kg |
|---|---|
| Finish | powder coated |
| Colour | mouse grey RAL 7005 |
| Length | 550 mm |
| Width | 300 mm |
| Height | 1520 mm |
| Drum diameter | 900 – 2000 mm |
| Drum axle diameter x length | 76 x 1700 mm |
| Product type | drum unwinders |
| Supplied | pre-assembled, final assembly by customer |
| Weight | 126 kg |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
2.425,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?
