Ref.: 652653 10
Manual drum unwinder TROMBOI 500
stationary
Height [mm]
Ref.: 652653 10
Manual drum unwinder TROMBOI 500
stationary
stationary
Height [mm]
369,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?369,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Compact design, available as a stationary or mobile model
- With loading ramp
- Easy unwinding without twisting
The cable drum is easy to raise using a ramp. Convenient unwinding without any twisting due to ball bearing mounted rollers. Suitable for drums made of wood, steel or plastic. The mobile version is easy to manoeuvre due to 4 swivel castors and wheel stop.
Technical data
| Max. load | 140 kg |
|---|---|
| Finish | powder coated |
| Colour | mouse grey RAL 7005 |
| Length | 550 mm |
| Width | 530 mm |
| Drum diameter | 150 – 700 mm |
| Drum width | 520 mm |
| Product type | drum unwinders |
| Height | 80 mm |
| Model | stationary |
| Supplied | assembled |
| Weight | 8 kg |
Sustainability
Product with potential for future improvement
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
This product does not yet meet enough of our sustainability criteria. This does not mean that it has no sustainable properties – however, the total score is lower than 3 points. Therefore, it is not (yet) labelled as particularly sustainable. Our sustainability assessment is based on transparent, clearly defined ecological, social and economic criteria. The aim is to highlight development potential and create greater transparency.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page.
369,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?