Ref.: 870880 10
1-column desk Atlanta WxD 1200 x 800 mm
white, dark grey
Worktop colour
Ref.: 870880 10
1-column desk Atlanta WxD 1200 x 800 mm
white, dark grey
white, dark grey
Worktop colour
New
on request
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?on request
Price / item (Ex. VAT)
Product description
- Electrically height adjustable
- With soft start/stop and anti-collision function
- Large height adjustment range
The height adjustable desk Atlanta offers maximum flexibility and stability for modern offices. Its electrically height adjustable frame allows for individual adjustment of the table height from 630 mm to 1280 mm at a lifting speed of 25 mm/s. The frame is made of powder coated steel and impresses with a high-quality surface. It is available with fixed feet, for wall mounting or mobile with rollers.
Safe and comfortable: The soft-start/stop function and the anti-collision function ensure safe use and a pleasant working experience. The mechanical column legs guarantee gentle movement with a minimal noise level. The stable base frame ensures that the table stands firmly and securely.
Versatile tabletop options: Choose between the laminate colours beech, oak, birch, charcoal, light grey or white. All surfaces are equipped with robust ABS plastic edges and are characterised by high scratch and impact resistance. Furthermore, the tabletops retain their attractive appearance in the long term.
With its contemporary design and high functionality, the height adjustable 1-Säulen-Schreibtisch Atlanta is the ideal choice for office environments that combine ergonomic working and modern design.
Safe and comfortable: The soft-start/stop function and the anti-collision function ensure safe use and a pleasant working experience. The mechanical column legs guarantee gentle movement with a minimal noise level. The stable base frame ensures that the table stands firmly and securely.
Versatile tabletop options: Choose between the laminate colours beech, oak, birch, charcoal, light grey or white. All surfaces are equipped with robust ABS plastic edges and are characterised by high scratch and impact resistance. Furthermore, the tabletops retain their attractive appearance in the long term.
With its contemporary design and high functionality, the height adjustable 1-Säulen-Schreibtisch Atlanta is the ideal choice for office environments that combine ergonomic working and modern design.
Technical data
| Height adjustment range | 725 – 1205 mm |
|---|---|
| Height | 1205 mm |
| Width | 800 mm |
| Depth | 600 mm |
| Panel thickness | 25 mm |
| Frame colour | white |
| Frame material | steel, powder coated |
| Worktop shape | rectangular |
| Type of height adjustment | electric |
| Product type | desks, height adjustable |
| Supplied | flat pack |
| Weight | 29.3 kg |
| Worktop colour | dark grey |
New
on request
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?





