Ref.: 516529 10
Plastic EURO pallet – ratioform without raised edges, closed top deck
grey
Ref.: 516529 10
Plastic EURO pallet – ratioform without raised edges, closed top deck
grey
grey
137,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?137,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Ref.
516532 10
516529 10
Colour
charcoal
grey
Price / item (Ex. VAT)
Select
Product description
- Robust model with closed top deck, ribbed on bottom
- Designed for use with automated pallet handling systems
- Runners can be replaced individually
Runners can be replaced individually.
Also available with RFID technology or outer edge on request.
Technical data
| Material | recycled polyethylene |
|---|---|
| Length | 1200 mm |
| Width | 800 mm |
| Height | 155 mm |
| Max. load static | 6000 kg |
| Max. load dynamic | 2500 kg |
| Model | 3 longitudinal runners |
| Weight | 25 kg |
| Forklift access height | 100 mm |
| Forklift access width short side | 585 mm |
| Forklift access width long side | 790 mm |
| Temperature resistance | –30 °C to +70 °C |
| Max. load in high shelving | 500 kg |
| Product type | pallets made of recycled plastic |
| Supplied | assembled |
| Colour | grey |
Sustainability
Sustainable product
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
This product actively contributes to protecting our environment and taking social responsibility. It meets our strict sustainability criteria and thus supports an economically, ecologically and socially viable future. The score asks the crucial question for every product: does this product contribute to creating sustainable and fair conditions for today and future generations? Below are the categories in which this product performs particularly well.
You can find out more about product evaluation and our sustainability initiative on our information page .
Recyclable
Recyclable products are products that can be recycled at the end of their service life, providing they are separated into all their individual components in designated recycling facilities. This means that the individual components are made of materials that can be exploited using the recycling process and be reprocessed into new products. Recyclable products help reduce the environmental impact of waste and to conserve resources.
Made of recycled material
This product is made entirely or partly from recycled materials. Recycled material products are items or materials made from reused or recycled raw materials (see the technical data for more information). The use of recycled materials aims to conserve resources and reduce waste.
| Criteria | Weighting | Score |
|---|---|---|
| 30% | 3.0 | |
| 30% | 4.6 | |
| 25% | 1.0 | |
| 10% | 2.0 | |
| 5% | 5.9 | |
| Overall score | 3.5 | |
137,00 €
Price / item (Ex. VAT)
Availability: 5-8 Working Days
Good reasons to purchase products from us
- Worldwide delivery
- Perfect service
- Individual offers
- Efficient order processes for business customers
We will be happy to help you
export@kaiserkraft.com
Do you have any questions about this product?



